Kaczka faszerowana mięsem mielonym


Bardzo smaczna, aromatyczna kaczka faszerowana mielonym mięsem i papryką. Doskonała na świąteczny lub niedzielny obiad

Składniki:

  • 1 kaczka ok. 2,5 kg bez podrobów
  • ok. 400 g mielonego mięsa (np. łopatka wieprzowa)
  • 3 łyżki bułki tartej
  • 1 duża czerwona papryka
  • 2 cebule
  • 2 jajka
  • 4 ząbki czosnku
  • pieprz czarny mielony i ziarnisty
  • pieprz ziołowy
  • kminek mielony
  • papryka mielona słodka i ostra
  • rozmaryn suszony lub świeży
  • majeranek
  • ziele angielskie
  • liść laurowy
  • sól



Przygotowanie:

Z kaczki odcinamy szyję i skrzydła (pozostawiamy na zupę) oraz usuwamy gruczoł kuprowy. Kaczkę dokładnie płuczemy (również w środku) i nacieramy solą, pieprzem mielonym, ziołowym, kminkiem mielonym, paprykami mielonymi oraz majerankiem. Mięso przykrywamy folią spożywczą i wstawiamy na noc do lodówki. Następnego dnia przygotowujemy farsz: 1 cebulę drobno siekamy i podsmażamy ją na złoty kolor. Potem do mięsa mielonego dodajemy bułkę tartą, jajka, podsmażoną cebulę, 2 ząbki czosnku przeciśnięte przez praskę, pieprz mielony, majeranek oraz sól (przyprawy dodajemy do smaku). Wszystkie składniki farszu dokładnie wyrabiamy i na koniec wrzucamy paprykę pokrojoną w kostkę. Następnie kaczkę wypełniamy gotowym farszem, a otwory zaszywamy białą nicią lub spinamy wykałaczkami. 


Kaczkę wkładamy na blaszkę lub do brytfanki, wlewamy około 1,5 szklanki wody i dodajemy 1 całą cebulę, 2 ząbki czosnku, pieprz ziarnisty, ziele angielskie, liść laurowy oraz rozmaryn. Mięso przykrywamy i wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180 st. i pieczemy ok. 3 godz. (zazwyczaj tyle ile waży, można sprawdzić widelcem, czy mięso jest miękkie). Pod koniec duszenia kaczkę odkrywamy i pieczemy, aby się zarumieniła. 


Upieczoną kaczkę przecinamy wzdłuż i dzielimy na mniejsze porcje. Podajemy np. z ziemniakami, surówkami lub buraczkami.

Smacznego!

Spodobał Ci się ten przepis? Bądź na bieżąco!

10 komentarzy:

  1. Jadałam kaczkę faszerowaną na wiele sposobów. Sądziłam, że wersja z suszoną żurawiną i jabłkami jest moją ulubioną, a tu proszę... mięso mielone chyba by wygrało te zawody. To musi być super smak. A jak wygląda apetycznie. Danie na medal. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zawsze robię kaczkę nadziewaną mięsem. Do nadzienia dodaję drobno krojony por( kawałek) starte na grubych oczkach pieczarki ( kilka sztuk) oraz żurawinę, suchą lub dżem no i sporo majeranku, płaską łyżkę surowego masła no i jajko. Oczywiście doprawić solą i pieprzem. Można jeszcze dodać zieloną pietruszkę. Smacznego!

      Usuń
  2. Super zjadłabym taki porządny kawałek mięsa.

    OdpowiedzUsuń
  3. wspaniała na niedzielny obiad:)

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo fajny pomysł, takiej kaczuchy jeszcze nie jadłam :-)

    OdpowiedzUsuń
  5. Mięso mielone używałam jako farsz do wielu potraw, ale nie pomyślałam, żeby zrobić nadzienie do kaczki. Świetny pomysł. Chętnie spróbuję zrobić taką kaczkę, bo wspaniale wygląda :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Robiłam już kaczkę nadziewaną mięsem, ale dodatek papryki to dla mnie coś nowego. Na pewno tak też kiedyś wypróbuję, bo prezentuje się przesmacznie :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Super smak a do tego ziemniaczki podpiekane na grillu mniam
    Przepis wypróbowałem ale do tego zalecam do sierotka dwie łyżki masła

    OdpowiedzUsuń
  8. Dzisiaj zrobiłam taką właśnie kaczkę. Pierwszy raz w życiu piekłam kaczkę nadziewaną... WYSZŁA PRZEPYSZNA i jak z obrazka!!! Piekłam ją równe trzy godziny - 1i1/2h pod przykryciem i drugie 1i1/2h be przykrycia. Piękna, rumiana, z chrupiącą skórką. Nie myślałam, że tak łatwo się to robi. Aaa, i jeszcze wskazówka - ja piekłam ją na najniższym poziomie w piekarniku, w ustawieniu góra-dół. Dziękuję za tak wyborny przepis :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Robię często. Z kaczki usuwam wszystkie kości. Zużywam je na wywar.Do farszu dodaję trochę wątróbki A zamiast bułki tartej bułeczke namoczoną w mleku.Kaczka świetnie smakuje też na zimno do kanapek.Bez kości można ją kroić w plasterki.

    OdpowiedzUsuń