Rozgrzewający specyfik Babci na zimę pomocny w walce z przeziębieniem

Pamiętam jak co roku Babcia przygotowywała zapas rozgrzewających kompotów na zimę. W tym roku korzystając z jej receptury postanowiłam sama zrobić kilka takich słoików bo znakomicie sprawdzają się kiedy zaczyna nas dopadać przeziębienie. Taki kompot wystarczy rozrobić z ciepłą wodą i popijać w ciągu dnia - efekt gwarantowany😀 Takie zapasy z jabłek znakomicie sprawdzają się też jako napój np. do obiadu, a jabłka można wyjadać prosto ze słoika lub dodać do ciasta. Jeżeli w Waszej spiżarce brakuje rozgrzewających kompotów na zimę to koniecznie skorzystajcie z tego przepisu i uzupełnijcie zapasy


Ilość: 5 słoików (900 ml)
Składniki:
  • 2 i 1/2 kg twardych jabłek
  • około 3 l wrzącej wody
  • około 2 łyżki cukru do słoika
  • 2 goździki do słoika
  • 1/3 łyżeczki mielonego cynamonu do słoika
  • dodatkowo:
  • około 1 l wody
  • sok wyciśnięty z jednej cytryny


Waga podanych owoców jest przed obróbką/przygotowaniem. Z podanych składników wyszło mi 5 słoików o pojemności 900 ml. Do tego przepisu najlepiej użyć twardych jabłek, wtedy nie rozpadną się podczas gotowania. Ilość dodanego cukru do słoika zależy od słodkości jabłek. Jeżeli użyjemy słodkich jabłek wystarczy 2 łyżki cukru, natomiast jeżeli jabłka są kwaśne należy go dosypać więcej. Jabłka z kompotu można wykorzystać np. do jabłecznika, wtedy należy je obrać. Jednak jeżeli nie lubicie takich jabłek nie trzeba ich obierać, wystarczy dobrze umyć i pokroić na mniejsze kawałki.


Przygotowanie:

W większej misce mieszamy wodę z sokiem z cytryny. Umyte jabłka obieramy i wydrążamy gniazda nasienne. Kroimy je na ćwiartki lub ósemki (w zależności od wielkości) i od razu wkładamy do miski z wodą i cytryną, wtedy jabłka nie ciemnieją. Pokrojone jabłka odsączamy z wody i nakładamy do słoików. Do każdego słoika wsypujemy cukier, dodajemy goździki i cynamon.


Tak przygotowane słoiki do pełna zalewamy wrzącą wodą i zakręcamy. Cukier powinien się rozpuścić pod wpływem gorącej wody, jeżeli jednak są widoczne kryształki cukru słoikiem można lekko potrząść. Do dużego garnka wstawiamy słoiki i zalewamy je wodą do około 2/3 wysokości. Pasteryzujemy 20 - 25 minut od momentu zagotowania. Słoiki ostrożnie wyjmujemy i pozostawiamy do wystygnięcia. Gotowy kompot rozcieńczamy z wodą. Ilość dolanej wody zależy od tego jak intensywny w smaku kompot chcemy uzyskać. Lubię jeszcze do dzbanka z kompotem dodać sok z cytryny lub plasterki cytryny.


Zapraszam do obejrzenia filmiku z przepisem krok po kroku

Smacznego!

Spodobał Ci się ten przepis? Bądź na bieżąco!