Kimchi po mojemu, a raczej w moim wykonaniu wg wskazówek i z pomocą Męża. Razem stworzyliśmy naszą wersję kimchi inspirując się tym koreańskim przysmakiem. Dobraliśmy składniki tak, aby odpowiadały naszym kubkom smakowym. Kimchi w takim wydaniu wyszło bardzo smaczne, a najlepiej smakują z nim pieczone mięsa. Nie raz robiłam kimchi po polsku, ale teraz będę znacznie częściej sięgać właśnie po tą naszą wersję tego przysmaku
Składniki:
- 1 kg białej kapusty
- 1 marchewka
- 1 łyżeczka soli
- 4 łyżki sosu sojowego
- 4 ząbki czosnku
- pęczek dymki ze szczypiorkiem
- 4 łyżeczki słodkiej papryki
- 2 łyżki cukru
- 2 łyżeczki chrzanu tartego
- 1 łyżeczka kminku
Waga kapusty podana jest po szatkowaniu. Z podanych składników wyszło mi dwa słoiki o pojemności 750 ml.
Kapustę szatkujemy, przekładamy do miski, solimy i mieszamy (najlepiej ręką). Odstawiamy pod przykryciem na około 90 min., aby kapusta zmiękła. Najlepiej ją przemieszać co jakiś czas. W międzyczasie marchewkę ścieramy na grubych oczkach. Do wysokiego naczynia przekładamy dymkę, czosnek, dodajemy cukier, paprykę słodką i sos sojowy. Całość blendujemy na pastę. Do kapusty dodajemy marchewkę, pastę, chrzan i kminek. Całość mieszamy.
Kimchi przekładamy do słoików, tak aby od góry zostało trochę luzu i zamykamy. Kimchi zostawiamy na 2 dni w temp. pokojowej, a następnie wstawiamy do lodówki na 10 - 14 dni. Słoiki z kimchi podczas fermentacji buzują tak jak kiszona kapusta i może z nich wyciekać sok. Po tym czasie kimchi jest gotowe do jedzenia. Można je podawać jako przekąskę, dodatek do innych dań zarówno na zimno jak i na ciepło. W naszym domu uwielbiane są mięsiwa pieczone z kimchi, którego używamy zamiast kiszonej kapusty.
Zapraszam do obejrzenia filmiku z przepisem krok po kroku
Smacznego!
Spodobał Ci się ten przepis? Bądź na bieżąco!
kapusta kimchi kimchi po polsku kiszona kapusta koreańska kiszona kapusta przetwory