Marynowana fasolka szparagowa - obowiązkowa pozycja wśród przetworów na zimę

Co roku obowiązkowo wśród przetworów na zimę muszą znaleźć się słoiki z fasolka szparagową. Taka fasolka to rewelacyjny dodatek do sałatek, sosów, a nawet gulaszu czy leczo. Znakomicie sprawdzi się jako dodatek do drugiego dania. Jeżeli nie macie jeszcze tak przygotowanej fasolki szparagowej w swojej spiżarce to koniecznie wykorzystajcie ten przepis


Ilość: 7 słoików (500 ml)
Składniki:
  • 2 kg fasolki szparagowej żółtej
  • 7 liści laurowych
  • 14 kulek ziela angielskiego
  • 1 łyżeczka ziaren czarnego pieprzu
zalewa:
  • 1 l wody
  • 250 ml octu spirytusowego 10%
  • 3 łyżki cukru
  • 1 płaska łyżka soli


Waga warzyw podana jest przed przygotowaniem. Z podanych składników wyszło mi 7 słoików o pojemności 500 m. Ilość weków i użytej zalewy zależy od ilości upchanej fasolki do słoików. Do wykonania przepisu użyłam fasoli szparagowej żółtej, ale możecie również zamienić ją na fasolkę zieloną. Fasolkę marynuję w całości, jeżeli chcecie możecie ją pokroić na mniejsze kawałki.


Przygotowanie:

Składniki na zalewę: woda, ocet, cukier i sól zagotowujemy. Zalewę odstawiamy do wystygnięcia. Oczyszczoną fasolkę wrzucamy do osolonego wrzątku i gotujemy około 5 minut. Po tym czasie fasolkę wyjmujemy z wrzątku i wkładamy do zimnej wody. Odsączamy. Do słoików wkładamy po 1 liściu laurowym, 2 kulki ziela angielskiego i kilka kulek pieprzu. Następnie nakładamy fasolkę i zalewamy ostygniętą zalewą.


Słoiki z fasolką zakręcamy i pasteryzujemy. Do dużego garnka wstawiamy słoiki i zalewamy je wodą do około 2/3 wysokości słoików. Pasteryzujemy 30 minut od momentu zagotowania. Słoiki ostrożnie wyjmujemy i pozostawiamy do wystygnięcia. Po upływie 24 godz. fasolkę ponownie pasteryzujemy. Słoiki w garnku zalewamy wodą i pasteryzujemy 30 minut od momentu zagotowania. Słoiki ostrożnie wyjmujemy i pozostawiamy do wystygnięcia.


Zapraszam do obejrzenia filmiku z przepisem krok po kroku

Smacznego!

Spodobał Ci się ten przepis? Bądź na bieżąco!