Leczo na zimę (bez octu i cukru) - niezawodny przepis na danie ze słoika

Słoiki z leczem w naszym domu to jeden z obowiązkowych przetworów. Co roku przygotowuję ich coraz więcej, a i tak ciężko, aby dotrwały do zimy. Zawsze znikają za szybko. Leczo w słoikach jest znakomitym sposobem na szybki obiad. To taki niezawodny przepis na obiad w leniwy dzień lub kiedy nie mamy czasu. Wystarczy wyciągnąć słoik ze spiżarki i pogrzać. Można ugotować do tego ryż, czy makaron, a nawet zjeść leczo z chlebem. Jeżeli chcemy, aby obiad był bardziej pożywny wystarczy podsmażyć kiełbasę i dodać do lecza. Taki obiad mamy w kilka minut


Ilość: około 3,8 l leczo
Składniki:
  • 1 i 1/2 kg papryki czerwonej
  • 1 i 1/2 kg cukinii zielonej
  • 1 i 1/2 kg pomidorów
  • 1 kg cebuli
  • 3 ząbki czosnku
  • 1 łyżka smalcu
  • około 1 i 1/2 łyżeczki soli
  • 1 łyżeczka ostrej papryki
  • 1 łyżeczka ziół prowansalskich
  • 1 łyżeczka suszonej natki pietruszki
  • 1/2 łyżeczki pieprzu czarnego mielonego
  • kilka kulek ziela angielskiego
  • 2 liście laurowe


Waga podanych warzyw jest przed przygotowaniem. Z podanych składników wyszło mi około 3800 ml leczo. Zapakowałam je w 4 słoiki o pojemności 720 ml i 1 słoik o pojemności 900 ml. Do przepisu użyłam cukinię zieloną, ale możecie z powodzeniem zamienić ją na cukinię żółtą. Cukinii młodej z miękką skórką nie trzeba obierać, jeżeli chcecie wykorzystać cukinię przerośniętą to trzeba pozbawić ją skórki. Jeżeli chcecie, żeby leczo było bardziej kolorowe możecie część papryki czerwonej zmienić na paprykę żółtą.


Przygotowanie:

Oczyszczoną paprykę kroimy w kostkę. Z cukinii usuwamy gniazda nasienne i kroimy w kostkę. Obraną cebulę kroimy w kostkę. Pomidory sparzamy, obieramy i kroimy w kostkę. Czosnek kroimy w plasterki. Na rozgrzany smalec wrzucamy cebulę i czosnek. Mieszamy i dodajemy 1 łyżeczkę soli. Podsmażamy. Kiedy cebula zacznie się szklić dodajemy pomidory. Całość gotujemy na średnim, aż pomidory zaczną się rozpadać. Następnie dodajemy paprykę i cukinię, mieszamy. Do warzyw dodajemy paprykę ostrą, zioła prowansalskie, suszoną natkę pietruszki, pieprz czarny, ziele angielskie i liście laurowe. Ponownie mieszamy. Całość gotujemy na średnim ogniu, aż warzywa będą miękkie.


Gotowe leczo próbujemy i doprawiamy w razie potrzeby solą. Gorące wkładamy do słoików i zakręcamy. Słoiki z leczem pasteryzujemy w garnku z wodą. Do dużego garnka wkładamy słoiki i zalewamy je wodą do około 2/3 wysokości. Woda nie może być zimna, żeby słoiki z gorącym leczem nie popękały. Pasteryzujemy 20 min. od momentu zagotowania się wody. Następnie słoiki ostrożnie wyjmujemy i pozostawiamy do wystygnięcia. Gotowe słoiki z leczem przechowujemy w chłodnej piwnicy lub spiżarce.


Zapraszam do obejrzenia filmiku z przepisem krok po kroku

Smacznego!

Spodobał Ci się ten przepis? Bądź na bieżąco!

10 komentarzy:

  1. A co jeśli się nie ma spiżarki ani chłodnej piwnicy? Czy w temperaturze pokojowej też można przechowywać ? Jak długo ? I pytanie czy gotuje się słoiki przez 20min ? na małym gazie żeby nie pękły?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeżeli chcesz przechowywać w temp. pokojowej to polecam zapasyeryzowac słoiki z leczo i po 24 godz. powtórzyć pasteryzację, wtedy powinny stać bez problemu nawet kilka miesięcy. Słoiki gotuje się z leczo żeby zapasteryzować, 20 min. gotujemy od momentu zagotowania się wody na średnim ogniu

      Usuń
  2. Zostało mi sporo lecza po gościach. Jest już zimne w garnku. Czy mam je ponownie zagotować i włożyć do słoików i pasteryzować Czy mogę zimne załadować w słoiki i od razu pasteryzować?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ja bym włożyła zimne i pasteryzacja

      Usuń
    2. bezpiecznie bedzie potraktowac takie leczo trzykrotnemu gotowaniu co 24h aby wybic przetrwalniki ktore sie namnozyly w potrawie
      do leczo dodac kjwasek cytrynowy aby zakwasic przetrwor warzywny
      co pomaga w zachowaniu trwalosci przetrworow warzywnych ktore nie maja odczynu kwasnego

      Usuń
    3. Taka mieszanka cukinia powinna byc dyndalizowana

      Usuń
  3. Super dziękuję

    OdpowiedzUsuń
  4. Leczo jest naprawdę dobrym pomysłem na takie danie. Sam się zdecyduję na jego zrobienie.

    OdpowiedzUsuń
  5. Czy po pasteryzacji sloiki odkręcam dnem do góry?

    OdpowiedzUsuń