Świąteczne, postne gołąbki - można przygotować i zamrozić, a później odgrzać i podać z sosem

Gołąbki to potrawa, która w naszym domu obowiązkowo musi pojawić się podczas wigilijnej kolacji. Zawsze przygotowuje je Mama, od niej są najlepsze😀 Postne gołąbki z kapusty, kaszy i grochu to idealne danie na święta, którym każdy będzie się zajadał ze smakiem. Gołąbki z tego przepisu można przygotować wcześniej i zamrozić, co jest ich dużą zaletą. Polecam Wam też wypróbować przepis na wigilijne gołąbki z kaszą jaglaną i pieczarkami


Składniki:
  • 15 obgotowanych liści kapusty
  • 250 g suchej kaszy jęczmiennej grubej (po ugotowaniu około 1,1 kg )
  • 500 g suchego grochu łuskanego połówki (po ugotowaniu około 880 g)
  • 500 g pieczarek
  • 1 duża cebula
  • sól i pieprz do smaku
  • kilka łyżek oleju do smażenia
  • 1 łyżeczka majeranku
  • kilka kulek ziela angielskiego
  • 3 liście laurowe
  • około 500 ml wody


Z podanych składników wyszło mi 15 gołąbków. Tak przygotowane gołąbki to znakomity pomysł na jedną z wigilijnych potraw. Gołąbki z tego przepisu można z powodzeniem przygotować wcześniej i zamrozić. Takie gołąbki nadają się do mrożenia na surowo lub już upieczone.


Przygotowanie:

Kaszę jęczmienną i groch gotujemy wg instrukcji na opakowaniu. Odstawiamy do wystygnięcia. Pieczarki kroimy w plasterki, a cebulę w kostkę. Na patelni rozgrzewamy kilka łyżek oleju, dodajemy cebulę i pieczarki. Solimy i pieprzymy do smaku. Mieszamy i smażymy, aż odparuje nadmiar wody. Odstawiamy do wystygnięcia. Do dużej miski przekładamy kaszę, groch, pieczarki i majeranek. Mieszamy, w razie potrzeby farsz doprawiamy solą i pieprzem. W obgotowane liście kapusty zawijamy farsz.


Gołąbki układamy na blaszce lub w naczyniu żaroodpornym. Dodajemy kilka kulek ziela angielskiego i liście laurowe. Gołąbki podlewamy wodą. Blaszkę przykrywamy folią aluminiową i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 200 st. z funkcją piekarnika góra - dół. Pieczemy około 50 min., aż kapusta będzie miękka. Gotowe gołąbki podajemy z sosem pieczarkowym lub grzybowym. Jeżeli chcemy zamrozić gołąbki to pieczemy je krócej, około 30 - 40 min., kapusta, nie może być za miękka. Podczas podgrzewania rozmrożonych gołąbków zachowają swój kształt i konsystencję.


Gołąbki pozostawiamy do wystygnięcia, zimne przekładamy do woreczków przeznaczonych do mrożenia. Najlepiej zamrozić każdy osobno, gołąbki wtedy się nie posklejają, a kapusta po rozmrożeniu się nie rozpadnie. Takie gołąbki z powodzeniem możecie zamrozić już upieczone, jak i surowe. Gołąbki możemy rozmrażać w garnku lub na patelni z odrobiną wody lub sosem. Możemy wykorzystać też piekarnik. Gołąbki układamy w naczyniu żaroodpornym, dodajemy trochę wody lub zalewamy sosem i pieczemy. A jeżeli mamy więcej czasu, gołąbki wyjmujemy z zamrażarki dzień wcześnie i wstawiamy do lodówki. Po całej nocy spędzonej w lodówce gołąbki powinny być rozmrożone i możemy je przygotować w dowolny sposób.


Zapraszam do obejrzenia filmiku z przepisem krok po kroku

Smacznego!

Spodobał Ci się ten przepis? Bądź na bieżąco!

2 komentarze:

  1. Na pewno smaczne, ale jakie to ciężkie danie. Trzeba mieć nie lada wątrobę. Biorąc pod uwagę jeszcze pierogi z kapusta i grzybami czy uszka z grzybami. Mamy dużo kapusty i grzybów w naszym wigilijnym menu. A jeszcze są tacy, którzy gotują gary bigosu na Święta. Głowa mała!

    OdpowiedzUsuń
  2. fajny przepis tylko ten groch i folia aluminiowa.

    OdpowiedzUsuń