Ciasto Włoszka pierwszy raz zrobiłam na urodziny Męża i muszę przyznać, że trafiłam tym ciastem w 10. Ciasto Włoszka to znakomite połączenie smaków, które przypadło do gustu nie tylko Mężowi, ale i gościom. Chętnie się nim częstowali, a spośród ciast na stole znikło jako pierwsze. Na pewno zrobię to ciasto jeszcze nie raz, bo wyszło naprawdę pyszne, a rodzina już zażyczyła sobie je na najbliższy weekend
Składniki:
ciasto orzechowe:
- 5 białek
- 1 i 1/2 szklanki drobno posiekanych orzechów włoskich
- 3/4 szklanki cukru
- 1 łyżka z lekką górką mąki ziemniaczanej
- 1 łyżka z lekką górką mąki pszennej
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 600 ml mleka
- 2 budynie śmietankowe bez cukru (po 40 g)
- 3 łyżki cukru
- 200 g masła w temp. pokojowej
- około 1/3 szklanki gorzkiej herbaty
- 3 - 4 łyżki soku z cytryny
- słoik dżemu wiśniowego (300 ml)
- około 120 g okrągłych biszkoptów
- puszka masy kajmakowej (510 g)
- posiekane orzechy włoskie do ozdoby
Składniki odmierzałam szklanką o pojemności 250 ml. Ciasto upiekłam w formie o wymiarach 24x24 cm. Do ciasta orzechy włoskie posiekałam przy pomocy malaksera na bardzo drobno, ale nie zmieliłam ich całkowicie. Przygotowane ciasto najlepiej smakuje następnego dnia, jak smaki się przegryzą.
Na początku przygotowujemy ciasto orzechowe. Białka ubijamy na sztywną pianę. Następnie miksując stopniowo dodajemy cukier. Do białek wsypujemy orzechy, mąkę ziemniaczaną, pszenną i proszek do pieczenia. Delikatnie mieszamy szpatułką. Spód blaszki wykładamy papierem do pieczenia i przekładamy ciasto. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 st. z funkcją góra - dół i pieczemy około 35 min. Upieczone ciasto orzechowe wyjmujemy z blaszki i odstawiamy do wystygnięcia.
W międzyczasie 300 ml mleka zagotowujemy z cukrem. W reszcie mleka rozpuszczamy budynie. Zawiesinę wlewamy do wrzącego mleka, gotujemy budyń i odstawiamy do wystygnięcia. Masło w temp. pokojowej ucieramy na puszystą masę. Następnie miksując stopniowo po łyżce dodajemy zimny budyń. Postępujemy tak, aż do wykończenia budyniu i powstania masy.
Zimne ciasto orzechowe nasączmy herbatą wymieszaną z sokiem z cytryny. Potem rozsmarowujemy dżem wiśniowy i wykładamy masę budyniową. Na wierzchu masy układamy biszkopty.
Następnie rozsmarowujemy masę kajmakową. Wierzch ciasta posypujemy posiekanymi orzechami włoskimi. Ciasto wstawiamy do lodówki na kilka godzin, a najlepiej na całą noc, aby smaki się przegryzły. Smacznego!
Spodobał Ci się ten przepis? Bądź na bieżąco!
ciasta ciasto orzechowe ciasto włoszka ciasto z orzechami masa budyniowa orzechowiec orzechy orzechy włoskie przekładane ciasto z orzechami
Już powoli rozglądam się za przepisami na ciasta i inne słodkości, które mogłabym przygotować na święta. Jeszcze nigdy nie spotkałam się z przepisem na ciasto "Włoszka", więc jestem jego bardzo ciekawa. Ciasto na zdjęciach prezentuje się smakowicie, więc z wielką chęcią wypróbuję ten przepis. :) Dziękuję za podzielenie się tutaj nim z nami!
OdpowiedzUsuńTylko 2 łyżki mąki, czy to jakaś pomyłka?
OdpowiedzUsuńTak jak w przepisie, nie ma pomyłki
UsuńJaki wymiar blachy
OdpowiedzUsuńtaki jak podane wyżej
UsuńA co z żółtkami od jajek?
OdpowiedzUsuńMożna wykorzystać do kruchego ciasta czy ciasteczek
UsuńCzy biszkopty nie beda twarde. Nasiakna masa krowkowa?
OdpowiedzUsuńbędą idealne
Usuń