Cukinia po kaszubsku, to jeden z lepszych przetworów z cukinii, który można wykorzystać zimą do makaronu, ryżu, jako sos do pizzy czy jako pastę na kanapki. Cukinia z tego przepisu jest bez octu, a prosty patent z pasteryzacją daje gwarancję, że nie zepsuje się żaden słoik, nawet do następnego sezonu. Co roku robię zapas słoików z cukinią po kaszubsku, bo wiem, że można taki słoik wyciągnąć w każdej sytuacji, podać do śniadania czy zrobić szybki obiad. Takie przetwory są u nas obowiązkowe, bo mają wiele zastosowań. Polecam Wam zbroic taką cukinie po kaszubsku
Składniki:
- około 1 i 1/2 kg cukinii zielonej lub żółtej
- 1 papryka czerwona
- 2 cebule
- 3 - 4 ząbki czosnku
- 3 pomidory
- około 2 łyżeczki soli
- 1 łyżeczka ziół prowansalskich
- 1 łyżeczka ostrej papryki
- 1/3 łyżeczki pieprzu czarnego mielonego
- 1 łyżeczka cukru
- olej do smażenia
Waga podanych warzyw jest przed ich obraniem/ przygotowaniem. Do przepisu użyłam cukinię zieloną, możecie wykorzystać też cukinię żółtą. Paprykę czerwoną można zamienić na paprykę żółtą lub zieloną, a nawet można dodać po kawałku papryki w różnych kolorach. Nam najbardziej cukinia po kaszubsku smakuje z ostrą papryką, jak jest lekko pikantna, ale można zamienić paprykę ostrą na paprykę słodką. Z podanych składników wyszło mi 6 słoików cukinii po kaszubsku o pojemności 315 ml. Żeby słoiki z cukinią były trwałe, nie psuły się i można było je przechowywać w spiżarce lub piwnicy trzeba je odpowiednio zapasteryzować. W pasteryzacji tkwi sekret udanych przetworów, wystarczy prosty patent i żaden słoik się nie zepsuje.
Cukinię obieram i usuwam gniazdo nasienne. Cukinię kroję w gruba kostkę, dodaję tak około 1 łyżeczkę soli i mieszam. Cukinie odstawiam na bok, żeby zmiękła i zaczęła puszczać sok. W tym czasie cebulę kroję w piórka, czosnek w plasterki, a paprykę w kostkę. Pomidory sparzam, obieram i kroję w kostkę. Do garnka wlewam około 3 - 4 łyżki oleju, dodaję cebulę, czosnek i pół łyżeczki soli. Smażę, aż cebula z czosnkiem zmięknie. Następnie dodaję pomidory i gotuję, aż pomidory zaczną się rozpadać. Kiedy pomidory się rozpadną dodaję cukinię i paprykę.
Gotuję, aż warzywa będą miękkie. Na koniec dodaję przyprawy, mieszam i gotuję jeszcze kilka minut. W razie potrzeby cukinię doprawiam. Tak przygotowana cukinię po kaszubsku nakładam do słoików i zakręcam. Słoiki z cukinią pasteryzuję trzykrotnie, jest to konieczne aby ochronić słoiki cukinią przed psuciem. Dla bezpieczeństwa i późniejszego zajadania się cukinią po kaszubsku należy słoiki poddać tyndalizacji.
Do garnka wstawiam słoiki i zalewam je wodą do około 2/3 wysokości. Pasteryzuję 60 minut od momentu zagotowania. Słoiki ostrożnie wyjmuję i pozostawiam do wystygnięcia. Po upływie 24 godz. cukinię ponownie pasteryzuję. Słoiki w garnku zalewam wodą i pasteryzuję 40 minut od momentu zagotowania. Słoiki ostrożnie wyjmuję i pozostawiam do wystygnięcia. Po upływie kolejnych 24 godz. ponownie pasteryzuję, tym razem przez 30 minut od momentu zagotowania. Słoiki ostrożnie wyjmuję i pozostawiam do wystygnięcia, a następnie zaniosę ja do piwniczki. Tak zapasteryzowaną cukinie po kaszubsku w słoikach możecie przechowywać nawet do następnego sezonu.
Zapraszam do obejrzenia filmiku z przepisem krok po kroku
Smacznego!
Spodobał Ci się ten przepis? Bądź na bieżąco!
cukinia cukinia do słoików cukinia na zimę cukinia po kaszubsku pasta z cukinii przetwory sos z cukinii