Dżem, który idzie u nas w hurtowych ilościach. Z roku na rok robię go coraz więcej i zawsze jest mało

Kto nie lubi kanapek, gofrów czy naleśników z dżemem? My je uwielbiamy, a szczególnie z takim dżemem w którym są duże kawałki owoców, taki jest właśnie dżem z wiśni. Dżem z tego przepisu schodzi u nas w hurtowych ilościach. Co roku robię go coraz więcej, a i tak nigdy jeszcze nie dotrwał do końca zimy, bo tak szybko jest zjadany. Ten dżem jest tak pyszny, że ile go nie zrobię, to zawsze jest go mało. Dżem z wiśni nadaje się na kanapki, jako dodatek do gofrów, naleśników, placuszków czy ciast. A Wy lubicie dżem z wiśni?


Ilość: 16 słoików po 315 ml
Składniki:
  • 5 kg wiśni
  • 1 kg cukru
  • sok wyciśnięty z 3 cytryn
  • 8 - 12 łyżek skrobi/ mąki ziemniaczanej
  • około 1 szklanka wody


Waga podanych wiśni jest przed ich przygotowaniem. Z podanych składników wyszło mi 16 słoików o pojemności 315 ml. Do odmierzania składników użyłam szklanki o pojemności 250 ml. Na jeden kilogram wiśni daje około 200 g cukru, w zależności od kwaśności owoców. Jeżeli wiśnie są wyjątkowo kwaśne to dodaje więcej cukru nawet około 300 g na 1 kg wiśni.


Przygotowanie:
Wiśnie płuczemy pod bieżącą wodą i drylujemy. Do wydrylowanych wiśni, razem z powstałym sokiem (podczas usuwania pestek) wsypujemy cukier. Dokładnie mieszamy i gotujemy na średniej mocy palnika do momentu, aż cukier dobrze połączy się z sokiem. Wiśnie puszczą dużo soku, zrobią się pomarszczone i wygotowane.


Następnie wlewamy sok z cytryny i gotujemy kilka minut. Mąkę ziemniaczaną mieszamy z wodą. Do mąki wlewamy tyle wody, żeby dobrze można było ją rozmieszać. Do dżemu stopniowo, mieszając wlewamy powstałą zawiesinę z mąki i wody. Zawiesiny wlewamy tyle, żeby dżem zrobił się gęsty, ale nie twardy, żeby stała w nim łyżka. Jeżeli mamy odpowiednią konsystencję dżemu to gotujemy go chwilkę, żeby nie było czuć mąki. Gorący dżem przekładamy do słoików i ostrożnie zakręcamy. Słoiki z dżemem owijamy w gruby ręcznik lub koc i pozostawiamy do wystygnięcia. Następnie słiki z dżemem wiśniowym zanosimy do spiżarki lub piwnicy.


Zapraszam do obejrzenia filmiku z przepisem krok po kroku

Smacznego!

Spodobał Ci się ten przepis? Bądź na bieżąco!