Genialna pasta jak ketchup na zimę - robię jej już kolejną porcję

Genialna pasta jak ketchup na zimę, którą robi się dość szybko i jest naprawdę smaczna. Ja tej pasty robię już kolejną porcję. Co urośnie mi nowa cukinia to wykorzystuję ją właśnie na taką pastę. Pastę z tego przepisu można wykorzystać na kanapki, do zapiekanek, pizzy czy jako dodatek do wędlin. Ta pasta sprawdzi się do wielu przekąsek i dań. U mnie słoiczki z tą pastą znikają jeden za drugim i ciężko zrobić jej zapas. Polecam Wam zrobić chociaż kilka słoików z taką pastą jak ketchup. Co roku robię też inne przepisy z wykorzystaniem cukinii, polecam Wam zrobić cukinię po kaszubsku, sos warzywny do wszystkiego czy smarowidło do chleba na zimę. Więcej przepysznych przetworów i przepisów z wykorzystaniem cukinii na zimę znajdziecie tutaj


Ilość: 5 słoików po 200 ml
Składniki:
  • 1 średniej wielkości cukinia (około 1,3 kg)
  • 3 marchewki
  • 3 cebule
  • 4 ząbki czosnku
  • sól
  • 1 i 1/2 łyżeczki suszonego oregano
  • 1 i 1/2 łyżeczki ziół prowansalskich
  • 1 łyżeczka ostrej papryki mielone
  • 1 łyżeczka słodkiej papryki mielonej 100 g koncentratu pomidorowego
  • 3 łyżki octu jabłkowego
  • 1 łyżka cukru
  • olej do smażenia


Waga warzyw podana jest przed ich przygotowaniem/ obraniem. Z podanych składników wyszło mi 5 słoików pasty o pojemości 200 ml. Do przepisu możecie wykorzystać zarówno cukinię zieloną jak i żółtą.


Przygotowanie:
Cukinię kroję na mniejsze kawałki, usuwam środek z nasionami i ją obieram. Następnie cukinię ścieram na tarce o grubych oczkach. Do startej cukinii dodaję płaską łyżeczkę soli. Mieszam i odstawiam na bok, żeby puściła sok. W tym czasie marchewki, cebule i czosnek obieram. Cebule kroje w kostkę, a czosnek w plasterki. Marchewki ścieram na tarce o grubych oczkach. Na patelnię wlewam kilka łyżek oleju. Przekładam cebulę i czosnek. Solę, ale tylko tak odrobinę i smażę, aż cebula zacznie mięknąć i po kuchni zacznie rozchodzić się zapach czosnku. Następnie dodaję marchewkę i smażę, aż marchewka zmieni kolor, zjaśnieje. Potem dodaję cukinię odciśniętą z nadmiaru soku i przyprawy: oregano, zioła prowansalskie, ostrą i słodką paprykę. Ilość ostrej papryki możecie dostosować do własnych upodobań smakowych. Wszystko mieszam, a następnie pod przykryciem smażę do miękkości. Warzywa od czasu do czasu mieszam i pilnuję, żeby się nie przypaliły.


Do miękkich i usmażonych warzyw, dodaję koncentrat pomidorowy, ocet jabłkowy i cukier. Mieszam i wszystko smażę jeszcze kilka minut. W razie potrzeby doprawiam. Warzywa blenduję na pastę. Gotową pastę przekładam do słoiczków. Robię to ostrożnie, bo pasta jest jeszcze gorąca. Ranty słoików wycieram do sucha ręcznikiem papierowym i je zakręcam. Słoiki z pastą pasteryzuję na mokro. Słoiki wstawiam do garnka i zalewam wodą do około 2/3 ich wysokości. Następnie garnek ze słoikami stawiam na kuchenkę i pasteryzuję przez 15 minut na średniej mocy palnika od momentu zagotowania wody. Zapasteryzowane słoiki ostrożnie wyjmuję i pozostawiam do wystygnięcia. Następnie słoiki z pastą zaniosę do spiżarki.


Zapraszam do obejrzenia filmiku z przepisem krok po kroku

Smacznego!

Spodobał Ci się ten przepis? Bądź na bieżąco!