Niezawodne ciasto ze śliwkami - proste wskazówki i ciasto zawsze się udaje

Niezawodne ciasto ze śliwkami, które uwielbiamy. To ciasto jest genialne, puszyste, ma dużo śliwek i kruszonkę, chyba nie znam osoby, której to ciasto nie smakuje. Ciasto jest proste w przygotowaniu i udaje się za każdym razem kiedy je robię, wystarczy, że trzymam się kilku wskazówek. Gwarantuję, że takie ciasto ze śliwkami posmakuje każdemu. Polecam Wam wypróbować też inne przepisy na ciasta ze śliwkami, znajdziecie ich naprawdę sporo na blogu. Szczególnie polecam Wam tradycyjne drożdżowe ciasto ze śliwkami i kruszonką, pulchne ciasto na zsiadłym mleku, ciasto zachcianka i kruche ciasto ze śliwkami i pianką


Wymiary formy: 24x24 cm
Składniki:
  • 2 szklanki mąki pszennej
  • 3 jajka
  • 1/2 szklanki cukru
  • 1 łyżka ekstraktu z wanilii
  • 1/2 szklanki oleju
  • 1/2 szklanki jogurtu naturalnego
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 500 g śliwek
kruszonka:
  • 100 g masła
  • 1 szklanka mąki pszennej
  • 1 szklanka cukru


Do odmierzania składników użyłam szklanki o pojemności 250 ml. Składniki z których robiłam ciasto były w temp. pokojowej. Do ciasta najlepiej wybrać fioletowe, twarde śliwki, nie polecam miękkich i soczystych śliwek, które puszczą dużo soku w trakcie pieczenia. Ciasto przygotowałam w formie wymiarach 24x24 cm. Ciasto piekłam około 50 min., do tzw. suchego patyczka. Każdy piekarnik jest inny, czas pieczenia może się nieco różnić. Polecam sprawdzać wykałaczką poziom wypieczenia ciasta i w razie potrzeby ten czas wydłużyć lub skrócić. Jeżeli włożona wykałaczka w ciasto po wyciągnięciu będzie sucha - ciasto jest upieczone. Natomiast jeżeli wykałaczka będzie wilgotna, będą widoczne ślady ciasta - czas pieczenia należy wydłużyć.


Przygotowanie:
Przygotowanie ciasta zaczynam od rozpuszczenia masła na kruszonkę. Rozpuszczone masło odstawiam do wystygnięcia. Umyte śliwki kroje na połówki i usuwam pestki. Do miski wbijam jajka i dodaję cukier. Jajka z cukrem ubijam, aż dobrze się spienią i podwoją swoją objętość. Cały czas miksując małym strumieniem wlewam olej. Następnie dodaję jogurt naturalny i ekstrakt z wanilii. Wszystko krótko miksuję, tylko do połączenia. Do masy jajeczno - jogurtowej przesiewam mąkę i proszek do pieczenia. Wszystko ponownie miksuję, ale bardzo krótko, składniki mają się tylko połączyć. Ciasta z jogurtem naturalnym nie lubią mieszania, więc im krócej mieszamy tym lepiej. Ciasto przekładam do foremki wyłożonej papierem do pieczenia.


Na wierzchu układam śliwki skórką do dołu. Do miski wsypuję mąkę i cukier, wlewam masło i mieszam łyżką lub widelcem, aż powstanie kruszonka. Przygotowaną kruszonką posypuje ciasto.


Ciasto wstawiam do piekarnika nagrzanego do 180 st. C z funkcją piekarnika góra - dół. Ciasto piekę około 50 minut do tzw. suchego patyczka. Ciasto z góry powinno ładnie się zarumienić. Upieczone ciasto wyjmuję z piekarnika i pozostawiam do przestygnięcia w foremce. Następnie nożem odkrawam boki ciasta od blaszki i je wyjmuję. Tak przygotowanie ciasto kroję na kawałki. Ciasto przed podaniem można posypać cukrem pudrem. U mnie ciasto znika tak szybko, że nigdy nie zdążę go posypać cukrem.


Zapraszam do obejrzenia filmiku z przepisem krok po kroku

Smacznego!

Spodobał Ci się ten przepis? Bądź na bieżąco!