Piernikowy smaczek to przepyszne połączenie biszkoptu piernikowego z masą budyniowa i galaretka porzeczkową. Ciasto z tego przepisu wychodzi rewelacyjne, nie za słodkie i nie mdłe. Słodka masa i aromatyczny biszkopt są przełamane kwaśną warstwą porzeczkową co sprawia, że ciasto można jeść bez końca. Ciasto piekłam już wielokrotnie i przepis nigdy mnie nie zawiódł. Za każdym razem kiedy zrobiłam to ciasto to goście chętnie się nim częstowali. Z całą pewnością mogę polecić Wam ten przepis. Zróbcie to ciasto na Święta i zaskoczcie swoich gości pysznym wypiekiem
Składniki:
piernikowy biszkopt:
- 6 jajek w temp. pokojowej
- szczypta soli
- 3/4 szklanki cukru
- 1 szklanka mąki pszennej
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1 łyżeczka gorzkiego kakao
- 2 łyżki przyprawy do piernika
- 2 galaretki o smaku owoce leśne (po 72 g) + 500 ml wrzątku
- słoik dżemu porzeczkowego (330 ml)
- 500 ml mleka
- 4 łyżki cukru
- 2 opakowania budyniu waniliowego bez cukru (po 40 g)
- 200 g masła w temp. pokojowej
- sok wyciśnięty z 1/2 cytryny
- przegotowana, zimna woda, tyle co soku z cytryny
- 150 g czekolady (mlecznej, deserowej lub pomieszanej mlecznej i deserowej)
- kilka łyżek mleka
Do odmierzania składników użyłam szklanki o pojemności 250 ml. Ciasto piekłam w foremce o wymiarach 24x24 cm.
Białka oddzielam od żółtek. Do białek dodaję szczyptę soli. Ubijam na sztywną pianę. Do sztywnych białek miksując partiami wsypuję cukier. Cukier musi się rozpuścić, a białka muszą być lśniące. Następnie do białek dodaje po jednym żółtku i miksuję. Do masy jajecznej przesiewam mąkę, proszek do pieczenia, kakao i przyprawę do piernika. Wszystko delikatnie, ale dokładnie mieszam szpatułką. Spód blaszki wykładam papierem do pieczenia i przelewam ciasto.
Ciasto wstawiam do piekarnika nagrzanego do 175 st. C z funkcją góra - dół. Biszkopt piekę około 30 - 40 minut. Każdy piekarnik jest inny więc poziom wypieczenia ciasta najlepiej jest sprawdzić wykałaczką. Upieczony biszkopt wyjmuje z piekarnika i pozostawiam w blaszce do przestygnięcia. Zimny biszkopt przekrajam na dwa blaty.
Galaretki rozpuszczam we wrzątku i pozostawiam do wystygnięcia. Do garnka wsypuję cukier i wlewam około 250 - 300 mililitrów mleka. Garnek z mlekiem stawiam na kuchenkę do gotowania. Do reszty mleka wsypuję proszek budyniowy. Mieszam. Na gotujące się słodkie mleko wlewam rozmieszany proszek budyniowy. Gotuje i mieszam, aż powstanie gładki budyń. Gotowy budyń odstawiam do wystygnięcia. Do zimnej galaretki dodaję dżem porzeczkowy i mieszam. Galaretkę odstawiam do lodówki, żeby zaczęła tężeć. Do miski przekładam masło i miksuję, aż zjaśnieje. Następnie dodaję po łyżce zimny budyń i ucieram masę.
Z połowy cytryny wyciskam sok i dolewam trochę wody. Wody wlewam mniej więcej tyle co było soku Ciasto składam w blaszce. Spód blaszki wyłożyłam papierem do pieczenia, a boki folią spożywczą, nie chce żeby ciasto przeszło blaszką. Do blaszki wkładam jeden kawałek ciasta i nasączam połową ponczu. Wykładam połowę masy budyniowej. Z lodówki wyjmuję galaretkę z dżemem, mieszam i taką już gęstą, tężejącą galaretkę wykładam na ciasto.
Ciasto wstawiam do lodówki, żeby warstwa porzeczkowa dobrze zastygła. Na zastygniętą warstwę porzeczkową wykładam resztę masy budyniowej. Nasączam drugi blat ciasta i daje go na masę budyniową. W kąpieli wodnej rozpuszczam czekoladę z mlekiem. Ciasto polewam czekoladą. Tak przygotowane ciasto wstawiam do lodówki na kilka godzin.
Zapraszam do obejrzenia filmiku z przepisem krok po kroku
Smacznego!
Spodobał Ci się ten przepis? Bądź na bieżąco!
Boże Narodzenie ciasta ciasto na Boże Narodzenie ciasto na święta ciasto piernik ciasto piernikowe ciasto piernikowy smaczek piernik przekładany piernik przyprawa do piernika